Zazwyczaj przyjmuje się, że powłoka nanoceramiczna zastępuje tradycyjny wosk. Chociaż powłoka wytrzyma około 10 razy dłużej niż tradycyjny wosk, niekoniecznie jest to zamiennik. Jest to jednak doskonała opcja do ochrony podłoża lub powierzchni, na której jest nakładana.

Wosk samochodowy jest ogólnie uważany za podstawowy poziom produktów do ochrony lakieru w świecie motoryzacji. Sam materiał może być stosowany w wielu różnych produktach, w tym w wosku w sprayu, szamponach i odżywkach do myjni samochodowych, a nawet w wosku syntetycznym dodawanym do fabrycznych uszczelniaczy lakierniczych.

Po nałożeniu na przezroczystą powłokę samochodu skleja się na wierzchu powierzchni, twardnieje i jest odporny na działanie promieni UV, lekkich chemikaliów, brudu drogowego i innych zanieczyszczeń. Oczekiwana trwałość wosków samochodowych może wynosić od miesiąca do roku.

Przemysł ceramicznych powłok lakierniczych jest tak samo różnorodny i złożony jak świat wosków samochodowych, co oznacza, że ​​istnieje wiele gatunków, formuł, technik nakładania i oczekiwanej trwałości. W rzeczywistości ostatnio na rynku nastąpiła eksplozja ceramicznych produktów woskowych.

Przemysł ceramicznych powłok samochodowych zaczyna od natrysku powłoki ceramicznej na produkty, które działają jak powłoka kwarcowa lub szklana, ale nie oferują takich samych właściwości ochronnych ani trwałości, jak produkty wykorzystujące nanotechnologię.

Jeśli szukasz bardziej trwałej, dającej większy połysk i bardziej przyjaznej dla użytkownika opcji ochrony lakieru, zastosowanie profesjonalnej powłoki ceramicznej jest dobrym zamiennikiem tradycyjnego wosku samochodowego lub tych nowych produktów z wosku ceramicznego, które są przeznaczone do przedłużonej ochrony samochodu farba.

Czy powłoka woskowa lub ceramiczna zapewnia lepszą ochronę lakieru?

Aby uczciwie odpowiedzieć na to pytanie, ważne jest, aby zapoznać się z podstawowymi naukowymi zasadami, w jaki sposób każdy z nich działa w celu ochrony lakieru samochodowego . Celem każdego produktu ochronnego jest zablokowanie potencjalnie szkodliwych zanieczyszczeń lub elementów naturalnych, które mogą uszkodzić lakierowanie fabryki samochodów. Im dłuższa trwałość produktu i im twardszy jest materiał po utwardzeniu, zwykle skutkuje to lepszym produktem do ochrony lakieru.

Naturalny wosk pozyskiwany jest z palmy, która pochodzi z brazylijskich lasów deszczowych. Ten naturalnie występujący wosk jest wydzielany przez liście, aby chronić palmę przed agresywnym promieniowaniem UV, ale pozwala drzewu wchłaniać życiodajne światło słoneczne. Przez lata naukowcy i chemicy motoryzacyjni dopracowali syntetyczne substancje wosku samochodowego, które mogą odtwarzać te same naturalne właściwości ochronne, które trwają dłużej i są łatwiejsze do zastosowania.

Kiedy jakikolwiek rodzaj wosku jest nakładany na powierzchnię, twardnieje na wierzchu, ale nie wnika w drobne niedoskonałości, które można znaleźć w każdym porowatym materiale. Twój przeciętny lakier bezbarwny składa się z wielu mikroskopijnych wypukłości i zagłębień na lakierze samochodu, które można zobaczyć tylko dzięki zaawansowanej technologii mikroskopowej. Te niedoskonałości są mniejsze niż ludzki włos, ale muszą być wypełnione produktem, aby naprawdę chronić go przed ekspozycją.

Tradycyjny wosk samochodowy nie ma takiej zdolności. W rezultacie po prostu nie wystarczy, jeśli produkt, który może wypełnić te niedoskonałości, zapewnić wsparcie i stworzyć silniejszą warstwę ochrony. Oto praktyczny przykład do rozważenia.

Co lepiej zapobiega powstawaniu zawirowań – powłoka ceramiczna czy wosk samochodowy?

Znak wiru lub pajęczyna, jak często się to określa w świecie detali, są spowodowane przez maleńkie cząsteczki na powierzchni pojazdu, które są wcierane w górną warstwę. Jeśli nie masz na samochodzie powłoki ochronnej z wosku samochodowego lub  powłoki ceramicznej, ślady zawirowania zostaną umieszczone bezpośrednio na najwyższej powierzchni. W większości produkowanych dzisiaj samochodów i ciężarówek byłaby to przezroczysta powłoka lakiernicza.

Aby uniknąć uszkodzenia lakieru bezbarwnego, a co za tym idzie nieuniknionej korekty lakieru, większość profesjonalnych detailerów zaleca stosowanie produktu zabezpieczającego lakier. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wosk samochodowy, syntetyczny uszczelniacz lakierniczy, czy którykolwiek z wielu rodzajów powłok ceramicznych, kluczem do zapobiegania powstawaniu zawirowań jest wytrzymałość tej powłoki.

Wytrzymałość i trwałość naturalnych lub syntetycznych wosków samochodowych jest niezwykle trudna do oceny w skali. Prostym faktem jest to, że jest tajemnicą, jak twardy jest wosk Carnauba lub wosk syntetyczny po utwardzeniu. Głównym tego powodem, przynajmniej tym, co bym zakładał, jest to, że niezwykle trudno jest przypisać twardość ze względu na wiele zmiennych, w tym:

 1. Ilość nałożonego wosku
 2. Ilość usuniętego wosku po nałożeniu
 3. Procent składników w wosku samochodowym
 4. Stan powierzchni lakieru przed nałożeniem wosku

…i wiele innych zmiennych.

Co oznacza twardość 9H w przypadku powłok ceramicznych?

Oryginalna  powłoka nanoceramiczna jest ścierana w ołówkowej skali twardości. Ta skala zaczyna się od zera i rośnie do dziewięciu. Skala została stworzona do badania twardości grafitowego lub ołówkowego grafitu. Jednak ma to również zastosowanie do twardości powłoki ceramicznej po jej całkowitym utwardzeniu. Większość powłok nanoceramicznych ma twardość 9H – co jest najwyższą możliwą klasą.

Tak więc, stosując prostą logikę określania ochrony przed śladami wirowania, powłoki ceramiczne są znacznie lepsze niż jakikolwiek rodzaj wosku samochodowego na rynku. Ale jest w tym haczyk. To głęboka, mroczna tajemnica, której wiele mniej niż etycznych firm nie lubi ujawniać.

Istnieje kilka produktów do natryskiwania, które są klasyfikowane lub sprzedawane jako „powłoka ceramiczna”, ale zostały opracowane w celu odtworzenia wielu fizycznych właściwości związanych z prawdziwą powłoką nanoceramiczną. Niektóre z tych cech produktów będą obejmować:

 • Tworzenie super hydrofobowej powierzchni: Zasadniczo oznacza to, że powlekana powierzchnia jest śliska, dzięki czemu woda, ugotowane jajka, a nawet butelka z rozpylaczem z łatwością ślizgają się po świeżo pokrytej powierzchni. Jest to tak zwana powłoka hydrofobowa a powłoka ceramiczna.
 • Większy połysk: Inną powszechną cechą powłok ceramicznych jest ich zdolność do nadawania dodatkowej głębi lub połysku błyszczącemu wykończeniu lakieru.

Cechy te można odtworzyć za pomocą składników na bazie silikonu lub teflonu. Chociaż oba są uważane za ceramiczne z natury, po prostu nie zapewniają właściwości ochronnych ani nie oferują tego samego poziomu twardości i trwałości, co powłoka nanoceramiczna.

Jaka jest różnica kosztów między woskiem samochodowym a powłokami ceramicznymi? 

Aby szczerze odpowiedzieć na to pytanie, musiałbym w tym artykule napisać o około 10 000 słów więcej. Ponieważ większość z nas nie ma czasu na poznanie prostej rzeczywistości, podsumuję. Przeciętny entuzjasta samochodów zrób to sam może kupić spray na wosk lub pastę woskową za około 20,00 USD, co wystarczy na około rok.

Właściciel samochodu będzie musiał usunąć stare warstwy wosku przed nałożeniem nowego przynajmniej co trzy miesiące za pomocą specjalnych szamponów, glinki lub innych technik usuwania wosku. Inną opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnego detailera, który wykona tę usługę za Ciebie.

Powłoki ceramiczne są dostępne w wielu gatunkach, technikach nakładania i jakości produktu. Są one dostępne w formie sprayu jak wosk w sprayu za mniej więcej taką samą cenę. Istnieje coraz większy segment powłok nanoceramicznych do samodzielnego wykonania, które będą wymagały pewnych prac przygotowawczych w zależności od stanu pojazdu, co kosztuje około 300 zł za butelkę.

Profesjonalna powłoka ceramiczna oferuje wiele poziomów ochrony i jest dostosowywana za pomocą opakowań, aby dopasować się do każdego budżetu i potrzeb konsumentów. Powłoki Ceramic Pro 9H są sprzedawane i nakładane wyłącznie przez certyfikowane salony samochodowe, są objęte gwarancjami i oferują szczególne właściwości ochronne dla unikalnych materiałów, takich jak okna, koła, plastikowe elementy wykończeniowe i elementy wewnętrzne.

Powłoka ceramiczna klasy profesjonalnej jest jedynym środkiem do ochrony lakieru, poza warstwą ochronną lakieru, objętym gwarancją producenta. Wytrzymują dłużej, zapewniają lepsze właściwości ochronne i upraszczają proces czyszczenia pojazdu.

Korzyści z powłoki ceramicznej

 • Trwałość do 4 lat
 • Ochrona przed kwaśnymi deszczami, ptasimi odchodami itp.
 • Mniejsza widoczność znaków wodnych i zawirowań
 • Łatwiejsze do mycia
 • Odporny na plamy
 • Ochrona przed promieniami ultrafioletowymi
 • Na naszym blogu znajduje się kompletny przewodnik po powłokach ceramicznych, który możesz odwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa i zapewnia najlepszą możliwą ochronę Twojego samochodu.

Wosk samochodowy kontra powłoki ceramiczne?

Dbanie o samochód to dla jednych praca, a dla innych pasja. Chociaż jest czas i miejsce na użycie wosku, aby przywrócić trochę życia starszym farbom, nowoczesne prace lakiernicze wymagają zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Nowoczesna powłoka nanoceramiczna, , to doskonałe rozwiązanie, którego właściciele samochodów szukali od lat.

Podsumowując, samochód jeżdżący na co dzień, który spędza dużo czasu na dworze, skorzysta na każdej formie detalu, czy to w postaci woskowania, czy powłoki ceramicznej. Ponieważ oba są lepsze niż nic, ostateczny wybór zależy od wielu czynników: surowości środowiska w Twojej okolicy, czasu, który chcesz poświęcić na detale, lub tego, czy wolisz bardziej naturalny produkt od syntetycznego.

Jeśli myślisz o ulepszeniu swojego samochodu w zakresie ochrony powierzchni samochodowych do poziomu premium – zapraszamy do kontaktu, aby otrzymać bezpłatną wycenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.