Przejdź do treści
Strona główna » News » Kiedy zmieniać opony na letnie?

Kiedy zmieniać opony na letnie?

Dla bezpieczeństwa jazdy i komfortu jazdy wskazane jest dostosowanie opon do pory roku. Jednak w Polsce nie ma ustalonego punktu w czasie, kiedy należy przestawić się na opony letnie . Dobrą wskazówką jest tak zwana zasada O-do-O, która sprawdza się na Niemieckich drogach: opony letnie najlepiej nadają się do jazdy od Wielkanocy do października. Doświadczenie pokazuje, że w Wielkanoc czyli marcu i kwietniu, nie można wykluczyć przymrozków i dłuższych okresów niskiej temperatury, a nawet opadów śniegu. 

Ciągle ponad 7 stopni? Czas na opony letnie

Zwłaszcza w latach, w których Wielkanoc przypada wcześniej, granica 7 stopni jest dobrym wskaźnikiem, aby wymienić opony. Jeśli temperatura na zewnątrz ciągle łamie oznaczenie 7 stopni, można ich używać z czystym sumieniem. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się zatem dostosowanie opon do konkretnych warunków pogodowych. Jeśli przewiduje się, że średnia dzienna temperatura spadnie poniżej 7 stopni, a w nocy nadal mogą występować mrozy, w razie wątpliwości należy jechać trochę dłużej na oponach zimowych. 

3 dobre powody, aby zmienić opony zimowe

Mieszanka gumowa opon letnich i zimowych znacznie się różni. Ma to różne skutki, które przemawiają za szybką zmianą opon:

  • Mniejsze zużycie paliwa: Mieszanka gumowa opon zimowych jest bardziej miękka niż opon letnich, aby elastycznie dostosowywać się do drogi nawet w temperaturach poniżej zera. Jednak w wysokich temperaturach przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego. Miękkie opony mają wtedy znacznie wyższy opór toczenia. W rezultacie zużycie paliwa może być nawet o 15 procent wyższe niż podczas jazdy na oponach letnich.
  • Lepsza przyczepność : Opony letnie mają lepszą przyczepność w ciepłych temperaturach zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni dzięki twardszej mieszance gumowej. Ze względu na wysoki udział kauczuku naturalnego i plastyfikatorów w oponach zimowych, ich przyczepność na drogach jest zmniejszona w wysokich temperaturach, a droga hamowania jest dłuższa.
  • Mniejsze zużycie: zmiana opon ma również wpływ na zrównoważony rozwój. Jeśli latem jeździsz na oponach zimowych , profil szybko się zużywa. Powodem tego jest miękka mieszanka gumowa. Z kolei przebieg opon letnich w ciepłym sezonie jest znacznie wyższy.

Niski profil opony letniej a dziury w drogach

Może wydawać się, że to przesadzony argument, ale nie warto śpieszyć się ze zmianą opon zimowych na letnie. Kiedy zima ustąpi, nawet jeśli nie było obfitych opadów śniegu, a deszcz i ujemne temperatury, na drogach często zaczynają pojawiać się dziury.

Większość kierowców używa opon letnich na większych felgach, co oznacza niższy profil opony. To z kolei naraża i oponę i felgę na większe ryzyko uszkodzenia. Wraz z końcem zimy i lepszą pogodą, na drogach pojawiają się drogowcy, którzy łatają dziury w asfalcie.

Podsumowanie

Opony zimowe, które często wypierane są przez opony wielosezonowe, sprawdzają się w okresie zimowym, nie tylko na śniegu, ale także przy niskich i ujemnych temperaturach oraz przy występowaniu przymrozków, mogących prowadzić do oblodzenia dróg. Nawet jeśli w ciągu dnia temperatura zachęca do zmiany opon na letnie, należy mieć na uwadze, jaka temperatura i jakie warunki pogodowe występują wieczorem, w nocy i rano. Od tego przede wszystkim zależy, czy to już dobry moment aby zmienić opony.

Jazda na oponach zimowych dłużej, nawet do maja, nie niesie za sobą żadnych problemów, a nawet może sprzyjać lepszej przyczepności, co wynika z mieszanki użytej do produkcji opon zimowych gumy. Z pewnością mogą się one szybciej zużywać, ale na pewno nie wpłynie to negatywnie na prowadzenie pojazdu. Z kolei przeciąganie czasu zmiany opon letnich na zimowe, może być przyczyną wypadków i kolizji.

W Myjnia Zawada nie prowadzimy punktu wymiany opon zimowych na letnie, ale opony Twojego samochodu są dla nas równie ważne, jak jego wnętrze i karoseria, dlatego podczas zabiegów auto kosmetyka pojazdu, zadbamy również o opony Twojego samochodu. Sprawdź ofertę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *