Przejdź do treści
Strona główna » News » Najlepsze wskazówki dotyczące optymalnej pielęgnacji samochodu

Najlepsze wskazówki dotyczące optymalnej pielęgnacji samochodu

BEZPIECZNIE I CZYSTO PRZEZ CAŁY ROK: NAJLEPSZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE OPTYMALNEJ PIELĘGNACJI SAMOCHODU

Ogólny błąd popełniasz, jeśli dbasz o pojazd dopiero po zimie. W celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa jazdy i utrzymania wartości pojazdu, samochód wymaga regularnej konserwacji przez resztę roku.

Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, co to oznacza i jak powinna wyglądać optymalna pielęgnacja samochodu przez cały rok.

PIELĘGNACJA SAMOCHODU NA PIERWSZY RZUT OKA

Powinieneś regularnie konserwować swój pojazd, aby działał prawidłowo. Pozostałości brudu i soli nie tylko pogarszają wygląd pojazdu, ale w najgorszym przypadku również bezpieczeństwo jazdy.

JAKIE RZECZY OBEJMUJE PIELĘGNACJA SAMOCHODU?

Pielęgnacja samochodu powinna zawsze obejmować zewnętrzną i wewnętrzną część pojazdu. Regularne czyszczenie zewnętrzne pojazdu obejmuje:

  • ochrona podwozia
  • Czyszczenie felg, opon i tarcz
  • Polerowanie samochodu i konserwacja uszczelki lakieru
  • mycie silnika

Podczas czyszczenia nie zapomnij o wnętrzu, aby zapobiec zużyciu. Sprzątanie wnętrza obejmuje:

  • wyczyść deskę rozdzielczą
  • myć podłogę
  • czyścić i pielęgnować tapicerkę samochodową

CO OGÓLNIE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY PIELĘGNACJI SAMOCHODU?

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że mycie samochodu na terenie publicznym jest zabronione. Myjnia samochodowa na terenie prywatnym jest dozwolona tylko wtedy, gdy ścieki nie spływają do otwartego akwenu lub kanalizacji, ale ściekają na teren posesji.

Najlepszym miejscem na myjnię jest zatem nadal myjnia samochodowa lub myjnia samochodowa. W przypadku samodzielnego czyszczenia i pielęgnacji pojazdu należy przestrzegać następujących punktów:

  • Dokładnie wyczyść lakier pojazdu myjką wysokociśnieniową, następnie użyj szamponu samochodowego i letniej wody.
  • Przed zastosowaniem specjalnego środka do czyszczenia felg, felgi są usuwane z najgrubszych zabrudzeń za pomocą myjki wysokociśnieniowej.
  • Części gumowe, takie jak plastikowe listwy lub uszczelki drzwi, są regularnie czyszczone za pomocą silikonowego środka czyszczącego. Dzięki temu zachowują elastyczność na dłużej.
  • Uporczywe zabrudzenia na oknach można usunąć za pomocą specjalnego zmywacza. Lżejsze zabrudzenia można również usunąć ściereczką z mikrofibry i środkiem do mycia okien.
  • Przed czyszczeniem siedzeń i okuć dokładnie odkurzamy wnętrze. Podczas czyszczenia okuć należy oszczędnie używać wody, aby uniknąć uszkodzenia elektroniki.
  • Ponieważ wosk samochodowy składa się z olejów, brud i woda deszczowa również nie mogą przylegać do pojazdu. Dlatego warto regularnie woskować pojazd przez cały rok.

Dodatkowa wskazówka: Jeśli samochód wydaje dziwne dźwięki lub traci płyn, nie należy lekceważyć tego, ale raczej zbadać przyczynę lub zlecić sprawdzenie w warsztacie. Im dłużej czekasz z diagnozą, tym większe ryzyko uszkodzenia.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE CZYSZCZENIA TAPICERKI SAMOCHODOWEJ

  • Plamy po napojach są najpierw usuwane gorącą wodą i gąbką. Pozwala to na rozpuszczenie cukru. Następnie używasz środka czyszczącego, na przykład zwykłego mydła. Dobre rezultaty można również osiągnąć, stosując piankę do golenia.
  • Spryskaj plamy z kawy środkiem do czyszczenia wnętrza, a następnie zetrzyj je czystą wodą.
  • Plamy po czekoladzie po prostu naciera się gorącą wodą, a następnie wyciera do sucha czystą szmatką. W przeciwnym razie powiększasz tylko plamkę.
  • Kostki lodu pomagają zapobiegać plamom krwi na tapicerce samochodu. Następnie usuń plamę ściereczką i zimną wodą.

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA SAMOCHODU OD ZIMY DO JESIENI

Każdy sezon przynosi samochodowi własne trudy. Wymagania dotyczące pielęgnacji samochodu zmieniają się odpowiednio w ciągu roku. W kolejnych rozdziałach dowiesz się, na co szczególnie ważne jest zwracanie uwagi w poszczególnych porach roku.

OPTYMALNA PIELĘGNACJA SAMOCHODU NA ZIMĘ

Największymi wrogami samochodu w miesiącach zimowych są błoto pośniegowe, sól drogowa i wilgoć. Dlatego wskazane jest przygotowanie pojazdu na zimę już od października.

JAK ZIMUJESZ SAMOCHÓD?

  • Zmiana na opony zimowe: Opony zimowe mają fundamentalne znaczenie dla jak najlepszego bezpieczeństwa jazdy, nawet w zimowych warunkach drogowych. Zaleca się używanie opon letnich od Wielkanocy do października, a przez resztę czasu opon zimowych.
  • Przeprowadź szczegółową kontrolę: akumulatory samochodowe w ogóle nie lubią mrozów. Dlatego najlepiej zlecić sprawdzenie akumulatora w warsztacie przed nadejściem zimy. Jest to szczególnie ważne w przypadku akumulatorów starszych niż trzy lata. Podczas tej wizyty w warsztacie sprawdzany jest również układ hamulcowy, olej silnikowy, oświetlenie oraz poziom płynu niezamarzającego w chłodnicy.
  • Uzupełnij płyn niezamarzający: Jeśli tego nie zrobiłeś, przechowuj zimą płyn niezamarzający w bagażniku. Płyn niezamarzający wlewa się do układu spryskiwaczy, a funkcja spryskiwania i wycieraczki uruchamiane są natychmiast po tym. W ten sposób agent jest dobrze rozprowadzany w liniach.
  • Skrobaczka do lodu, szczotka ręczna i spray do odladzania: Szczotka ręczna i skrobaczka do lodu powinny zawsze znajdować się w pojeździe zimą w zasięgu ręki. Z drugiej strony spray do odladzania najlepiej trzymać w kieszeni. Stosuje się go, gdy uszczelki na drzwiach są oblodzone i w rezultacie nie można dostać się do samochodu.

JAK CZĘSTO CZYŚCISZ POJAZD ZIMĄ?

Częstotliwość czyszczenia zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy: z jednej strony jak często pojazd jest używany, a z drugiej jak często samochód jest narażony na złą pogodę. Nowoczesne pojazdy dobrze radzą sobie z prostymi zabrudzeniami, ale lakier w ogóle nie lubi drogowych słonych skorup. Dlatego najlepiej jak najszybciej je usunąć.

Ogólna wskazówka: Jeśli korzystasz z pojazdu na co dzień, najlepiej raz w tygodniu przejechać przez myjnię samochodową . Jeśli nie jeździsz dużo, wystarczy czyszczenie auta raz lub dwa razy w miesiącu.

JAKA JEST NAJLEPSZA PIELĘGNACJA SAMOCHODU ZIMĄ?

  • Pielęgnacja w myjni samochodowej: Regularna szybka pielęgnacja wystarczy nawet zimą. Jeśli pojazd jest bardzo brudny, przed myciem należy go dokładnie wyczyścić myjką wysokociśnieniową. Po wizycie w myjni należy osuszyć nadal mokre miejsca szmatką, ponieważ w przeciwnym razie zamki i drzwi mogą zamarznąć w temperaturze poniżej zera.
  • Czyszczenie samochodu „zrób to sam”: Najpierw usuwa się gruboziarnisty brud z pojazdu, a reflektory czyści wilgotną szmatką. Najgrubsze zabrudzenia na samochodzie można usunąć myjką wysokociśnieniową. Następnie pojazd myje się szamponem samochodowym, gąbką i letnią wodą.
  • Wosk i pasta do polerowania: Po dokładnym czyszczeniu skupiamy się na zewnętrznej części samochodu. Są one pokryte powłoką woskową i polerowaną. Wosk nadaje pojazdowi warstwę tłuszczu, która chroni lakier przed wilgocią i solą.

DODATKOWE WSKAZÓWKI I PODPOWIEDZI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI SAMOCHODU W MIESIĄCACH ZIMOWYCH

  • Prawidłowe użytkowanie akumulatora samochodowego: Aby oszczędzać energię i chronić akumulator samochodowy, należy używać klimatyzacji, podgrzewanych siedzeń, nagrzewnicy i podgrzewanej tylnej szyby tylko tak długo, jak jest to konieczne. Dzięki akumulatorowi nie trzeba ciągle włączać i wyłączać różnych funkcji ogrzewania.
  • Kontrola płynu niezamarzającego: Urządzenia pomiarowe do sprawdzania płynu chłodzącego i spryskiwacza szyby przedniej są dostępne w sklepach specjalistycznych już za kilka euro. Za idealny uważa się zakres temperatur od minus 25 do minus 30 stopni.
  • Sprawdzenie oświetlenia: Sprawne oświetlenie pojazdu jest bardzo ważne, szczególnie w porze ciemnej. Powinieneś sprawdzić zarówno przednie, jak i tylne światła. Jeśli lampy są uszkodzone, najlepiej je natychmiast wymienić. W przypadku niektórych modeli samochodów można to zrobić tylko w warsztacie. Jeśli jesteś poza domem przy niedostatecznym oświetleniu, istnieje ryzyko nie tylko wypadków, ale także ostrzeżeń, a nawet punktów karnych.
  • Dbanie o wycieraczki przedniej szyby: Układ spryskiwaczy przedniej szyby jest narażony na intensywne zużycie spowodowane śniegiem, lodem i deszczem. Jeśli na wycieraczkach zaczną pojawiać się smugi, należy dokładnie wyczyścić krawędzie wycieraczek. W tym celu należy złożyć wycieraczki i wyczyścić je wodą, płynem do mycia naczyń i bawełnianą szmatką. Uwaga: Nawet przy zachowaniu największej ostrożności konieczna jest regularna wymiana wycieraczek.
  • Sprawdzanie filtra kabinowego: liście i błoto mogą zatkać filtr kabinowy. W rezultacie szyby szybciej zaparowują. Dlatego zaleca się regularne wymienianie filtra w warsztacie.
  • Regularne wietrzenie: Z powodu deszczu i śniegu wewnątrz pojazdu szybko gromadzi się wilgoć. Dlatego ważne jest, aby regularnie wietrzyć pojazd. Jako dodatkowy środek przeciwko wilgoci we wnętrzu , napełniasz małą torebkę zwykłą solą kuchenną i umieszczasz ją w pojeździe. Sól wchłonie wilgoć z powietrza.
  • Pielęgnacja uszczelek drzwi : Jeśli posmarujesz uszczelki drzwi silikonem lub smarem, nie rozerwą się one tak łatwo pod wpływem mrozu.

OPTYMALNA PIELĘGNACJA SAMOCHODU NA WIOSNĘ

Wiosną temperatura na termometrze rośnie. Gdy zima wreszcie minęła, czas przygotować samochód na wiosnę.

PRZYGOTUJ SAMOCHÓD NA WIOSNĘ

  • Sprawdzanie komory silnika: Zanieczyszczenia z liści lub soli w komorze silnika nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. W rezultacie może tworzyć się rdza , która może prowadzić do awarii elektroniki.
  • Sprawdzanie wycieraczek przedniej szyby: Mróz jest naturalnym wrogiem gum wycieraczek na wycieraczkach przedniej szyby. Dlatego warto je sprawdzać i pamiętać o regularnym odnawianiu. Należy również sprawdzić poziom napełnienia w spryskiwaczu przedniej szyby.
  • Pozbądź się wilgoci z wnętrza: Jeśli wilgoć jest zbyt uporczywa na wykładzinie podłogowej pojazdu, możesz użyć gazety, aby ją wchłonąć. Włączenie ogrzewania pomaga również w walce z wilgocią. Najlepiej otworzyć drzwi w celu wentylacji.

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA SAMOCHODU NA WIOSNĘ

Po długiej zimie rozbudowany program mycia pojazdu jest z pewnością dobrą inwestycją, aby jak najdokładniej usunąć pozostałości soli i brudu. Najlepiej zrobić to w myjni samochodowej. Najlepiej najpierw usunąć kurz i pyłki z samochodu. Zmniejsza to ryzyko ocierania się brudu, co może prowadzić do nieestetycznych zarysowań.

WIOSNA TO CZAS NA ZMIANĘ OPON

Gdy tylko temperatury na stałe ustabilizują się w dodatnim zakresie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić opony z zimowych na letnie. Przed montażem zaleca się zmierzyć głębokość bieżnika opon. Prawne minimum to 1,6 milimetra. Jednak dla optymalnego bezpieczeństwa jazdy zaleca się wymianę opon od głębokości bieżnika trzech milimetrów.

NAJLEPSZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI SAMOCHODU LATEM

Największymi wrogami lakieru i szyb w miesiącach letnich są kurz, pyłki i żywica drzewna. W związku z tym powinieneś wyposażyć pojazd do walki z wymienionymi rzeczami.

CO OBEJMUJE PRZYGOTOWANIA DO AUTA LATEM?

  • Środek do usuwania owadów: Nawet najlepsza myjnia samochodowa osiąga swoje granice, gdy samochód jest mocno zabrudzony przez owady. W takim przypadku najlepiej użyć środka do usuwania owadów. Po wsiąknięciu plamy można usunąć specjalną gąbką na owady. Taką gąbkę i środek do usuwania owadów można kupić w sklepie z narzędziami lub na stacji benzynowej.
  • Środek do czyszczenia szyby przedniej: Jeśli chcesz usunąć z przedniej szyby brud z owadów podczas jazdy, potrzebujesz dodatku czyszczącego w układzie spryskiwaczy. Zwykłe całoroczne środki czyszczące zwykle osiągają swoje granice dzięki intensywnym plamom po owadach. Takie specjalne płyny do mycia okien są również dostępne na stacji benzynowej lub w sklepie z narzędziami.
  • Ochrona przed słońcem: Jeśli latem parkujesz samochód w zalanym słońcem miejscu, najlepiej przykleić folię przeciwsłoneczną na przednią szybę. To nie tylko mniej nagrzewa samochód, ale także chroni tapicerkę i tworzywa sztuczne przed silnym działaniem promieni słonecznych. Zapobiega to blaknięciu lub pękaniu tworzyw sztucznych i tapicerki.

JAK NAJLEPIEJ ZADBAĆ O SWÓJ SAMOCHÓD LATEM?

  • Usuwanie soku drzewnego : Ponieważ sok drzewny nie jest rozpuszczalny w wodzie, nie zostanie zmyty z pojazdu zwykłym deszczem. W przypadku plam żywicznych, plamę należy załatwić jak najszybciej, ponieważ im dłużej pozostaje na farbie, tym trudniej ją usunąć. Lekkie plamy można ostrożnie zetrzeć ciepłą wodą i miękką ściereczką. Z drugiej strony, ciężkie plamy żywiczne można usunąć za pomocą oleju kuchennego lub oleju dla dzieci. Dotknięte obszary są spryskiwane nim i płyn może działać przez około pięć minut. Płyn i żywicę można następnie usunąć miękką szmatką. Na koniec miejsca dotknięte chorobą spłukuje się wodą i poleruje samochód.
  • Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów z samochodu : regularne wietrzenie i czyszczenie to podstawowe wymagania, aby nieprzyjemne zapachy wewnątrz samochodu nie miały szans. Jeśli wnętrze pojazdu już nieprzyjemnie pachnie, zostaw na noc pojemnik z kawą w samochodzie. Pomaga to neutralizować zapachy.

CO JESZCZE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ, DBAJĄC O SAMOCHÓD W MIESIĄCACH LETNICH?

  • Kontrola opon: Powietrze i ciecze rozszerzają się, gdy są bardzo gorące. W miesiącach letnich ciśnienie w oponach odpowiednio wzrasta. Jeśli chcesz uniknąć przebitych opon, latem powinieneś sprawdzać ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu. Kontrola opon powinna być zawsze obowiązkowa przed długimi podróżami. Prawidłowe ciśnienie w oponach można znaleźć w odpowiednich dokumentach pojazdu.
  • Zwróć uwagę na ilość benzyny: benzyna również pęcznieje w wysokich temperaturach i w najgorszym przypadku może uszkodzić zbiornik. Dlatego nigdy nie należy napełniać zbiornika do maksimum w wysokich temperaturach.
  • Dezynfekcja klimatyzacji: W gorące letnie dni klimatyzacja jest włączana szczególnie często. Dlatego należy zadbać o to, aby była jak najbardziej wolna od zarazków w postaci bakterii czy grzybów.

JAK PRZYGOTOWAĆ POJAZD NA JESIEŃ?

  • Kontrolki: Jeśli jeździsz z niedostatecznym oświetleniem, zagrażasz bezpieczeństwu na drodze zarówno swojemu, jak i innych użytkowników dróg. Z tego powodu ważne jest, aby najpóźniej jesienią przeprowadzić test światła.
  • Sprawdź akumulator: Jeśli temperatura spadnie, akumulator samochodowy jest bardziej obciążony. Dlatego też należy zlecić sprawdzenie akumulatora najpóźniej teraz, aby uniknąć nagłego zatrzymania pojazdu. Gdy temperatura jest mocno poniżej zera, nawet mocne akumulatory nie są w stanie działać najlepiej. Absolutną koniecznością do sprawdzenia w warsztacie są akumulatory starsze niż dwa lata.
  • Sprawdź poziom płynu hamulcowego: Upewnij się, że w pojeździe jest wystarczająca ilość płynu hamulcowego, zwłaszcza na mokrych i śliskich drogach.
  • Uzupełnianie płynu do spryskiwaczy: Zbiornik płynu do spryskiwaczy przedniej szyby znajduje się pod maską. Można go całkowicie napełnić bez wahania. Idealnie mieszanka składa się w połowie z płynu do mycia szyb iw połowie z wody. Jesień to także czas na dodanie do wody płynu niezamarzającego.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE IDEALNEJ PIELĘGNACJI SAMOCHODU NA JESIEŃ

  • Usuń liście z pojazdu: Spadające liście nie powinny przedostawać się przez otwory systemu wentylacyjnego, w przeciwnym razie mogą wystąpić nieprzyjemne i gnijące zapachy. Dlatego liście należy natychmiast usunąć.
  • Nowy olej do pojazdów sezonowych: podczas użytkowania w oleju samochodów zabytkowych i kabrioletów powstają liczne zanieczyszczenia. Dlatego zaleca się wymianę oleju przed przerwą zimową. Następnie samochód należy umyć i nasmarować. Teraz jest doskonale przygotowany do ferii zimowych i powinien rozpocząć przerwę w suchym i przewiewnym miejscu.
    Ogólnie rzecz biorąc, wymianę oleju należy przeprowadzać we wszystkich pojazdach co około 15 000 kilometrów. Gdy olej zbiera cząsteczki i pozostałości, czyści silnik.
  • Uwaga na kondensację: Jesienią na zewnątrz jest bardziej wilgotno, więc szyby zaparowują szybciej. Ponieważ zimne powietrze gorzej magazynuje wilgoć, wilgoć można zaobserwować na szybach samochodu, zwłaszcza w nocy. Wytrzyj okna suchą szmatką, aby zapewnić dobrą widoczność. Arkusze gazet – ułożone wewnątrz pojazdu – również pochłaniają wilgoć z powietrza. Alternatywnie możesz oczywiście włączyć klimatyzację.
  • Wycieraczki przedniej szyby: Widoczność pogarsza się jesienią z powodu deszczu i ciemności. Zwłaszcza teraz powinieneś pomyśleć o zakupie nowych wycieraczek do pojazdu, zwłaszcza jeśli podczas pracy wycieraczek na przedniej szybie tworzą się smugi.

CO JESZCZE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ, JEŚLI CHODZI O PIELĘGNACJĘ SAMOCHODU JESIENIĄ?

Nie parkuj pod drzewami: Jesienią liście, a nawet całe gałęzie odrywają się od drzew z powodu opadów i burz. Jeśli chcesz chronić swój pojazd przed uszkodzeniami karoserii i brudem, powinieneś unikać parkowania pod drzewami. Jeśli nie masz pełnego ubezpieczenia, szkody spowodowane przez wiatr i burze płacisz z własnej kieszeni.

Konkluzja: Jeśli zwracasz uwagę na staranną pielęgnację samochodu przez cały rok, nie tylko utrzymujesz pojazd w dobrym stanie, ale także inwestujesz we własne bezpieczeństwo i zdrowie. Kompleksowa opieka obejmuje nie tylko czysty i zadbany pojazd, ale także pojazd przygotowany do odpowiednich sezonowych warunków drogowych.

Docelowo porady i triki dotyczące pielęgnacji samochodu, o których mowa w tym artykule, służą nie tylko zdrowiu i bezpieczeństwu, ale także wpływają na wartość pojazdu – szczególnie polecane, jeśli planujesz w pewnym momencie ponownie sprzedać pojazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *