Przejdź do treści
Strona główna » News » Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Pierwszy śnieg już za nami. W całej Polsce kierowcy szturmem ruszyli do zakładów usługowych, aby wymienić opony letnie na zimowe lub kupić nowe. Sklepy internetowe odnotowały zwiększone zainteresowanie zakupem opon zimowych. W Opolu śniegu jeszcze nie widać, ale to ostatni dzwonek, aby zmienić opony letnie na zimowe, zadbać o nowe opony lub pomyśleć o wysokiej jakości oponach wielosezonowych. Ale czy jazda na oponach zimowych w Polsce jest obowiązkowa?

Czy w Polsce opony zimowe są obowiązkowe?

Przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku używania opon zimowych w okresie zimowym. Regulują jedynie takie kwestie jak: stan opon, wysokość bieżnika, itp..

Niezależnie od rodzaju ogumienia, jakie używamy, czy to letnie czy wielosezonowe lub zimowe, opony muszą dysponować bieżnikiem o minimalnej głębokości 1,6 mm. Opony nie mogą wystawać poza granice nadkoli pojazdu lub te muszą być do nowych opon/kół dostosowane, np. poszerzeniami (szczególnie dotyczy to pojazdów tuningowanych oraz terenowych).

Dodatkowo na jednej osi muszą być zamontowane dwie takie same opony, co również zaleca się przy wymianie mocno uszkodzonej opony, aby wymieniać parami. Policja może zwrócić także uwagę na ogólny stan techniczny ogumienia – ich powierzchnia musi być wolna od uszkodzeń takich jak pęknięcia czy wybrzuszenia.

Czy brak opon zimowych to brak odszkodowania?

Ubezpieczyciel może argumentować wstrzymanie wypłaty odszkodowania, nieprawidłowym stanem ogumienia lub jazdą na nieodpowiednich oponach. Dotyczy to jednak wyłącznie polisy AC i warunków, jakie zostały w niej zawarte. W przypadku polisy OC odszkodowanie zostanie wypłacone, ale ewentualne nieprawidłowości w stanie pojazdu, ogumienia, mogą zdecydować na tym, w jaki sposób ubezpieczyciel rozliczy się z ubezpieczającym pojazd, chociaż polisa OC chroni jego interesy.

Jeśli kupujesz ubezpieczenie AC, warto zapoznać się z OWU, aby sprawdzić, czy opony zimowe nie są warunkiem do wypłaty odszkodowania, np. podczas zdarzeń przy występujących opadach śniegu czy niskiej temperaturze.

Opony zimowe w Europie

Mandat za brak opon zimowych w określonym terminie można dostać m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Estonii, Rumunii, na Słowacji, Litwie, a nawet w Turcji. Z kolei we Francji czy Włoszech prawo określa warunki, w których samochód musi poruszać się na oponach zimowych.

Obowiązkowe opony zimowe w Polsce a prawo

W Polsce nie ma przepisów, które by zmuszały kierowców do wymiany opon na zimowe. Nie ma nawet dyskusji na ten temat, chociaż w sieci aż wrze, kiedy dochodzi do starcia zwolenników zmiany opon a przeciwników lub fanów opon wielosezonowych.

Wymiana opon Opole

W Opolu funkcjonuje kilkadziesiąt punktów, od profesjonalnych zakładów, punktów wulkanizacji, po warsztaty, gdzie możesz zmienić opony letnie na zimowe.

W Opolu warto zmienić opony na zimowe, szczególnie jeśli często podróżujesz na południe, w regiony górzyste, gdzie szansa opadów śniegu jest znacznie większa. Pamiętaj także o zmianie opon na zimowe, zanim wyjedziesz do Czech – naszego sąsiada.

Dodatkowo opony zimowe mogą skutecznie pomóc w opanowaniu pojazdu na śliskiej, oblodzonej nawierzchni, a to może mieć duże znaczenie na Moście Pamięci Sybiraków czy Moście Piastowskim, gdzie ze względu na rzekę Odrę i dużą wilgotność, w mroźne dni może tworzyć się lodowata powierzchnia i może być bardzo ślisko.

Ochrona lakieru zimą – zabezpieczenie lakieru Opole

Przede wszystkim należy pamiętać, że lakier to najbardziej eksponowana część sezonu zimowego. Zwłaszcza jeśli nasz samochód stoi na zewnątrz i jest narażony na ekstremalne wahania temperatur, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Choć temat ochrony lakieru zawsze powraca wraz z pierwszym śniegiem i mrozem, warto pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru przed wymianą opon.

Warto zaznaczyć, że lakier samochodowy tworzy wielowarstwowy system ochrony karoserii. Każdy element spełnia ściśle określoną rolę, a całość jest współzależna. Warto to podkreślić, bo pozwoli nam lepiej zrozumieć poszczególne kroki, jakie powinniśmy podjąć, aby zabezpieczyć nasze auto przed zimą. Warstwą najbardziej narażoną na działanie czynników atmosferycznych jest warstwa nawierzchniowa – w większości transparentna lub czasami lakier akrylowy 2K. Ta ostatnia warstwa farby powinna być specjalnie sprawdzona i zabezpieczona.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie lakieru zimą, odwiedź nasz punkt w Zawadzie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *