Przejdź do treści
Strona główna » News » Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Nieskazitelnie błyszczące felgi i karoseria to cechy, które kojarzą nam się głównie z nowiutkimi samochodami, które ledwo wyjechały z salonu. Większość kierowców zgadza się z ogólnie przyjętym stanem rzeczy, że co kilka tysięcy kilometrów dochodzi do nowej skazy, odprysku lub przebarwienia lakieru. Nie jest to jednak jedyny możliwy scenariusz. 

Współcześni kierowcy mogą wykorzystać technologię na swoją korzyść, aby jak najdłużej zachować pierwotny stan – na przykład powłokę ceramiczną. 

Ale jakie dokładnie są zalety powłok ceramicznych? Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Czym dokładnie są powłoki ceramiczne?

Nakładanie powłoki ceramicznej to jedna z najpopularniejszych usług świadczonych przez studia detailingowe. 

Powłoka ceramiczna to warstwa ochronna nakładana na lakier, przednią szybę lub felgi w postaci płynnego roztworu. Właściciele samochodów stosują powłoki ceramiczne ze względów estetycznych, ochronnych i praktycznych. Ich celem jest, aby samochód dobrze wyglądał i pozostawał w najlepszym stanie przez długie lata. W zależności od rodzaju powłoki ich trwałość może być różna. Na przykład:

  • do 40 000 km lub 3 lata
  • do 100 000 km lub 5 lat

Co ważne, przed nałożeniem powłoki konieczne jest oczyszczenie, wypolerowanie powierzchni, a czasem nawet jej gruntowna renowacja (w zależności od stopnia uszkodzenia lub naturalnego zużycia). Powłoki ceramiczne należy nakładać tylko na gładkie powierzchnie. 

Warto również zauważyć, że tego typu zabezpieczenie stosuje się nie tylko w samochodach, ale także w motocyklach, łodziach, a nawet helikopterach. Dodatkowo niektóre studia detailingowe nazywają tę metodę „powłokami kwarcowymi”, ale oznacza to dokładnie taką samą obróbkę. Termin pochodzi od jednego z głównych składników roztworów ceramicznych, kwarcu (SiO₂)

Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Jednym z najczęściej zadawanych przez detailerów pytań jest „czy warto zabezpieczać karoserię ceramiką?” i od razu są gotowi odpowiedzieć „TAK”. Zgadzamy się z tym, ale chcielibyśmy na ten temat nieco bardziej rozwinąć. Warto wiedzieć, że pojazd chroniony powłoką ceramiczną nie staje się kuloodpornym, niezniszczalnym Terminatorem ani czołgiem. Więc jaki rodzaj ochrony zapewnia?

Mikrozarysowania – choć powłoka ceramiczna nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, to gładka warstwa, którą tworzy, ułatwia pranie i suszenie, co skutkuje mniejszą ilością mikrozarysowań podczas prania. Dzięki temu renowacja lakieru samochodowego jest znacznie łatwiejsza.

Utrata koloru – promienie słoneczne mogą bardzo uszkadzać oryginalny lakier, ale powłoka ceramiczna to filtr UV, który pomaga zachować żywy, oryginalny kolor. 

Ptasie odchody – to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych przyczyn uszkodzeń lakieru. Są szczególnie niebezpieczne podczas gorących letnich miesięcy, kiedy występują bardzo wysokie amplitudy temperatur. Powłoki ceramiczne zapobiegają wnikaniu fekaliów w powierzchnię karoserii i zapobiegają poważnym uszkodzeniom.

Sól drogowa – poważne zagrożenie dla karoserii podczas śnieżnych dni. Może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji i korozji. Ceramika pełni rolę powłoki ochronnej i zmniejsza przyczepność śniegu, lodu i wody do karoserii dzięki właściwościom hydrofobowym.

Korozja – uszkodzenia i utlenianie to główne przyczyny rozprzestrzeniania się rdzy. Powłoka ceramiczna minimalizuje ryzyko obu tych czynników.

Oprócz wartości bezpieczeństwa, powłoki ceramiczne zapewniają kilka innych zalet. Po pierwsze, efekt wizualny . Po wypolerowaniu i pokryciu warstwą ceramiki felgi, korpus czy szkło mają imponujący połysk. 

Dodatkowo dzięki nim nie musisz tak często odwiedzać myjni. Jak już wspomnieliśmy, hydrofobowe właściwości roztworów sprawiają, że znacznie mniej brudu osadza się na karoserii. Oczywiście samochód nadal będzie się brudził, ale trochę wolniej.

Przed czym NIE chroni powłoka ceramiczna?

Jak już ustaliliśmy, istnieje wiele zagrożeń, których można uniknąć dzięki powłokom ceramicznym. Należy jednak zauważyć, do jakich zagrożeń nie wystarczy powłoka ceramiczna.

Uszkodzenia mechaniczne (kamienie, odpryski żwiru, zarysowania metalowymi narzędziami) – słowem, ceramika może nie wystarczyć podczas wyprawy w teren. Z tego samego powodu parkowanie samochodu nie jest dobrym pomysłem, jeśli sąsiad kosi trawę w pobliżu. Kosiarka może z łatwością wystrzelić kamyk leżący na ziemi z zabójczą prędkością dla przedniej szyby lub ciała.

Konieczność umycia samochodu

Właściwości powłok ceramicznych zapobiegają tak szybkiemu zabrudzeniu auta, ale nie pokładajmy zbytniej nadziei. Po kilku deszczowych lub błotnistych dniach nieuchronnie nadejdzie moment, w którym samochód zacznie błagać o mycie. 

Pamiętaj jednak, aby nie zwlekać zbyt długo. Im dłużej zostawiamy samochód brudny, tym bardziej ryzykujemy uszkodzenie karoserii. Należy również pamiętać, że powłoki ceramiczne mają ograniczoną trwałość i warto raz na kilka miesięcy udać się na inspekcję lakieru do studia detailingowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *