Przejdź do treści
Strona główna » News » Właściwe czyszczenie i pielęgnacja uszczelek gumowych

Właściwe czyszczenie i pielęgnacja uszczelek gumowych

JAKA JEST FUNKCJA GUMOWYCH USZCZELEK W POJEŹDZIE?

Zadaniem gumowych uszczelek, które znajdują się w różnych miejscach pojazdu, jest ochrona pojazdu przed wnikaniem wilgoci , wiatru i brudu, ale także ochrona pasażerów przed hałasem i przepływem powietrza.

GUMOWE USZCZELKI MOŻNA ZNALEŹĆ NA PRZYKŁAD TUTAJ

  • bagażnik samochodowy
  • okno
  • drzwi
  • szyberdach

JAK DOCHODZI DO ZANIECZYSZCZENIA LUB ZUŻYCIA USZCZELEK GUMOWYCH?

Z jednej strony, zanieczyszczenie spowodowane jest warunkami pogodowymi , takimi jak deszcz, który pozostawia liście przywierające do gumowych uszczelek. Z powodu wilgotnych liści na powierzchni tworzy się mech. Jednak wystawienie na działanie promieni słonecznych powoduje, że gumowe uszczelki tracą kolor, wysychają i stają się porowate. Z drugiej strony, ekstremalne zimno w zimie może spowodować, że gumowe uszczelki stwardnieją, a w najgorszym przypadku nawet pękną.

Dodatkowo tracą swoją funkcję przez zużycie – spowodowane ciągłym otwieraniem i zamykaniem drzwi i okien. Można temu przeciwdziałać poprzez regularne czyszczenie i pielęgnację gumowych uszczelek, a tym samym zaradzić tej sytuacji.

DLACZEGO NALEŻY REGULARNIE CZYŚCIĆ I DBAĆ O GUMOWE USZCZELKI POJAZDU?

Aby zapewnić gumowym uszczelkom długą żywotność, a tym samym zapobiec kosztownej wymianie, wymagane jest regularne czyszczenie i pielęgnacja. Dzięki temu materiał zachowuje swoją elastyczność i funkcjonalność.

Każdy prawdopodobnie doświadczył sytuacji, w której drzwi auta w ogóle nie da się otworzyć lub bardzo trudno jest otworzyć zimą. Można temu zapobiec poprzez regularne czyszczenie i odpowiednią pielęgnację gumowych uszczelek!

Wizualny wygląd gumowych uszczelek można również odświeżyć poprzez czyszczenie i pielęgnację. Pieczęcie powrócą do pierwotnego koloru.

SKĄD WIESZ, KIEDY NADSZEDŁ WŁAŚCIWY CZAS, ABY ZADBAĆ O GUMOWĄ USZCZELKĘ?

Bardzo łatwo!

Po pierwsze, robi różnicę wizualną. Niezależnie od mchu i innych zabrudzeń gumowa uszczelka w końcu zmieni kolor na szary pod wpływem słońca.

Z drugiej strony możesz łatwo sprawdzić, jak krucha i twarda stała się gumowa uszczelka. Po prostu weź palec wskazujący i wciśnij go w gumową uszczelkę opuszkiem palca. Dzięki temu można określić, czy uszczelka jest elastyczna i ustępuje, czy twardnieje, tak aby najpóźniej nadszedł czas konserwacji.

JAK CZĘSTO NALEŻY CZYŚCIĆ I KONSERWOWAĆ USZCZELKI GUMOWE?

Zasadniczo należy regularnie czyścić i pielęgnować gumowe uszczelki w pojeździe przez cały rok, ponieważ pojazd jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych przez cały rok, a także stałą eksploatację i regularne mycie. Samochód garażowy nie jest tak wytrzymały, jak pojazd, który jest stale na zewnątrz – ale oba pojazdy są używane i gumowe uszczelki są w związku z tym naprężone.

Zasadniczo mówi się, że konserwacja gumowych uszczelek raz w miesiącu jest przydatna, aby przedłużyć żywotność.

W każdym razie przejście do chłodniejszego sezonu – czyli późnej jesieni – i odwrotnie, przejście do cieplejszego sezonu – wiosny – jest niezbędne .

ZANIM PIELĘGNACJA PRZYJDZIE DO CZYSZCZENIA

CZYM I JAK CZYŚCIĆ GUMOWE USZCZELKI MOJEGO POJAZDU?

Mocne zabrudzenia, takie jak uszczelki na pokrywie bagażnika, można najpierw ostrożnie usunąć za pomocą odkurzacza.

Krawędzie mchu i inne grube zabrudzenia, które osiadły na gumowych uszczelkach, można łatwo usunąć letnią wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń za pomocą miękkiej szczoteczki do paznokci lub szczoteczki do zębów.

Okna pozostają całkowicie otwarte, a mech starannie wyszczotkowany (uwaga! Uważaj, aby nie zarysować pomalowanych obszarów i lakieru!). – zawsze ładnie i wzdłużnie.

Proces czyszczenia można przeprowadzić na wszystkich gumowych uszczelkach drzwi i okien.

Należy upewnić się, że na koniec zawsze ponownie przetrzeć suchą szmatką lub pozostawić miejsca do wyschnięcia.

JAK DBASZ O GUMOWE USZCZELKI POJAZDU?

Biorąc pod uwagę dużą liczbę produktów do pielęgnacji uszczelek gumowych, znanych również jako „uszczelniacze drzwi”, które są obecnie dostępne na rynku, należy z góry powiedzieć, co następuje: Należy upewnić się, że nie jest używany żaden produkt na bazie wody. Może to prowadzić do dokładnie takiego efektu, którego chcesz uniknąć: zamarzania gumowych uszczelek w chłodniejszych miesiącach roku.

DO PIELĘGNACJI GUMOWYCH USZCZELEK CZĘSTO STOSUJE SIĘ NASTĘPUJĄCE SUBSTANCJE:

  • talk
  • wazelina
  • gliceryna
  • Silikon.

Są dostępne w postaci sztyftu pielęgnacyjnego, sprayu, pudru, balsamu lub pasty.

Istnieje również możliwość samodzielnego wykonania produktu pielęgnacyjnego. Powinny one mieć bazę z oleju i wosku pszczelego.

Podstawowe zalecenia dotyczące pielęgnacji gumowych uszczelek: Warto zapoznać się z instrukcją obsługi swojego pojazdu. Często dostarcza to informacji o odpowiednim produkcie do pielęgnacji gumowych uszczelek. Jeśli tak nie jest, po prostu zapytaj w swoim warsztacie – chętnie udzielą informacji i doradzą indywidualnie do danego pojazdu.

JAK DBAĆ O GUMOWE USZCZELKI MOJEGO POJAZDU?

WAŻNY:

  1. Zawsze najpierw zapoznaj się z instrukcją użycia odpowiedniego produktu pielęgnacyjnego.
  2. Przed przystąpieniem do konserwacji upewnij się, że wszystkie uszczelki gumowe ponownie wyschły. Dopiero wtedy należy zastosować produkt pielęgnacyjny.

Gdy wszystko dobrze wyschnie, najlepiej nałożyć produkt pielęgnacyjny na odpowiednią gumową uszczelkę za pomocą małej gąbki lub suchej szmatki. Jeśli używasz patyczka pielęgnacyjnego lub sprayu, możesz oczywiście najpierw nałożyć go bezpośrednio, ale następnie wmasować w gumę ściereczką lub gąbką. Następnie odczekaj chwilę, aż gumowa uszczelka dobrze wchłonie produkt pielęgnacyjny. Nadmiar produktu pielęgnacyjnego zetrzeć czystą szmatką. Ten proces jest powtarzany, aż gumowe uszczelki znów będą elastyczne.

CO JESZCZE MUSISZ WZIĄĆ POD UWAGĘ?

Oprócz wspomnianych gumowych uszczelek, w komorze silnika znajdują się również niektóre, które również wymagają konserwacji. Zachowaj ostrożność – zwłaszcza jeśli używasz sprayu. W komorze silnika najlepiej użyć ściereczki lub gąbki

Zasadniczo uszczelki w tym obszarze nie wymagają czyszczenia i pielęgnacji tak często jak inne, ponieważ nie są bezpośrednio narażone na działanie wielu warunków atmosferycznych.

JEŚLI NIE JESTEŚ PEWIEN

Nigdy nie zaszkodzi skonsultować się ze specjalistycznym warsztatem, jeśli chodzi o stan Twojego pojazdu. Ma wyszkolone oko we wszystkich obszarach i chętnie Ci pomoże.

Ponadto wskazane jest – nie tylko na okres eksploatacji gumowych uszczelek pojazdu – ale przede wszystkim na okres eksploatacji całego pojazdu, aby poddać go profesjonalnemu i intensywnemu przygotowaniu pojazdu w zaufanym specjalistycznym warsztacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *